Novinky

Vážení občané, milí přátelé, kolegové,
pod obrázkem Podolského přístaviště najdete stručný přehled událostí a novinek, které se mě, mých přátel nebo mojí činnosti bezprostředně týkají. V případě, že je zde pozvánka na nějakou akci, budu rád, když přijdete a aktivně se zapojíte. Pokud budete chtít nějakou záležitost více prodiskutovat či získat více informací, obraťte se na mě, prosím, prostřednictvím kontaktního formuláře.

20. 9. 2020  Biotopové koupaliště Lhotka čekají v příštím roce další investice tak, aby se z něj stalo nejlepší koupání v Praze. A bude to nejen o koupání.

17. 9. 2020  Na pražské Pankráci se před OC Arkády uskutečnil ve všech směrech povedený Den zdraví s Prahou 4. Jsem rád a cítím zadostiučinění, že se mi po letech podařilo obnovit tuto tradici ve velkém stylu. Všem zúčastněným bych rád tímto moc poděkoval. Reportáž z vydařené akce přinesla PRAHA TV a v pořadu Z metropole i Česká televize.

10. 9. 2020  Po dlouhých 7 letech se počátkem září pro veřejnost konečně otevřela zahrada Jeremenkova u stejnojmenné základní školy. Věřím, že citlivou revitalizaci zpustlého parku s vodními prvky návštěvníci a děti ocení. Více též v reportáži PRAHA TV.

5. 9. 2020  Tak už i mně bylo 40, děkuji všem, kdo dorazili na moji late night trance disco party, i za milé dárečky. Byl to zážitek!

28. 8. 2020  Praha 4 má od pondělí 24. 8. svou první smart toaletu! Vyrostla v dolní části Roztylského náměstí a kromě vyššího uživatelského komfortu je doslova nabitá moderními technologiemi. Snad vydrží sloužit co nejdéle. Podrobnosti najdete v reportáži PRAHA TV.

27. 8. 2020  Po dlouhých 16 hodinách strávených s profíky na place (v interiérech i exteriérech) bylo pořízeno asi 45 minut materiálu pro sestřih minifilmu o VÚV TGM v délce 30-60 sekund. Už teď se těším se na výsledek!

23. 8. 2020  Na webu Oblastní organizace hnutí ANO Praha 4 jsem zveřejnil všechny své odpovědi na interpelace zastupitelů a občanů, které jsem od nástupu do pozice uvolněného radního obržel. Budu apelovat i na své kolegy, aby učinili to samé.

11. 7. 2020  V Novodvorské ulici před OC Plaza právě rozkvetla květnatá louka, kterou MČ Praha 4 na můj popud vysela na jaře (spodní snímek). Snad potěší nejen různé druhy hmyzu, ale i místní obyvatele, návštěvníky a řidiče. Nic však není, jak už to tak bývá, úplně dokonalé. O naší květnaté louce informovala v ranním vysílání i Česká televize.


6. 7. 2020  Že není údržba zeleně a zarostlých ploch vždy jednoduchá záležitost si můžete přečíst v mém příspěvku v prázdninovém Tučňáku na straně 8.

18. 5. 2020  MČ Praha 4 se rozhodla skoncovat s fukary při úklidu listí a odpadků z chodníků a travnatých ploch. Šlo o dlouhodobé přání občanů, které sníží prašnost a hlučnost při správě našich pozemků (platí pro firmy se smlouvou s Prahou 4).

14. 5. 2020  Blýská se na lepší časy v Braníku? Uvidíme. Na již patrnou změnu navázalo konstruktivní jednání, tak snad se v souvislosti s plánovanou revitalizací Kunratického potoka na druhém břehu brzy dočkáme. Více v mém příspěvku v červnovém Tučňáku na straně 7.

14. 5. 2020  Po loňských dobrých zkušenostech letos opět přistupujeme k mozaikovému managementu sečí tak, abychom udrželi růst trávy v zastavěném území pod kontrolou a zároveň reflektovali změny klimatu všude tam, kde je to možné. Více v mém příspěvku v červnovém Tučňáku na straně 8.

13. 5. 2020  Pro webový portál iDnes jsem poskytl rozhovor k významu plánovaných nových vodních nádrží na Jižní Moravě (a vlastně nejen tam) v souvislosti s adaptací na změnu klimatu a dlouhodobé sucho. Na obrázku je budoucí vodní dílo Vlachovice na řece Vláře.

11. 5. 2020  Ke sportovištím v Podolské ulici a na Roztylském náměstí MČ Praha 4 pořídí 2 smart toalety, které zajistí nejen bezpečný přístup a efektivní údržbu, ale i pěkně vypadají a stanou se tak integrovanou součástí veřejného prostoru.

11. 5. 2020  S Technickou správou komunikací jsem v zimě vyjednal výpůjčku několika pozemků, díky níž můžeme v Novodvorské ulici před OC Plaza ve středovém silničním pásu právě v těchto dnech vysít květnatou louku, jakou vidíte na obrázku. Těším se na výsledek, snad potěší nejen hmyz, ale i kolemj(e)doucí. Podobné změny plánujeme i jinde.


7. 5. 2020   Na náměstí generála Kutlvašra jsme na ryze komorním pietním aktu jménem Prahy 4 s kolegy radními uctili památku hrdinů a obětí 2. světové války a připomněli si letošní třičtvrtě století od jejího konce.

7. 4. 2020  Po cca 20 hodinách čistého času ve „střižně“ jsem na profesním serveru Vimeo publikoval 3,5minutové video z naší loňské dovolené. Práce mě bavila a výsledek mi udělal radost. Snad se bude líbit i Vám.

1. 4. 2020  MČ Praha 4 přistoupila jako preventivní opatření vůči koronaviru k pravidelné dezinfekci a hygienizaci dětských hřišť, sportovišť a laviček ve veřejných parcích. Jaké metody využíváme se dozvíte v reportáži PRAHA TV.


23. 3. 2020  Kunratický potok se oproti původním předpokladům dočká nákladné revitalizace až v příštím roce. I tak ale půjde o velikou změnu k lepšímu, kterou si Braničtí i potok sám zaslouží. Podrobnosti v reportáži PRAHA TV.

20. 3. 2020  Ve spolupráci se společnostmi Hornbach, DBK Praha, Budějovická DELTA a TSK hl. m. Prahy se mi podařilo rozsvítit pozemky před novou radnicí pestrými barvami jarních květin a cibulovin. Snad to udělá alespoň pár lidem radost. Více v dubnovém Tučňáku na str. 7.

3. 3. 2020  Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka nabízí odborně naučné exkurze návštěvníkům z řad studentů, úředníků, ale i široké veřejnosti. Více v reportáži PRAHA TV.

24. 2. 2020  Na četné žádosti občanů MČ Praha 4 kompletně zrenovovala dětské hřiště v ulici Jaurisova. Byly vyměněny nejen herní prvky a mobiliář, ale zároveň posílena i pasivní bezpečnost a podpořen vsak vody tak, aby zde po deštu nevznikaly kaluže. Více v reportáži PRAHA TV.

10. 2. 2020  K v současnosti žhavému tématu nelegálních drog v odpadních vodách v hl. m. Praze zavítala do našeho Vodohospodářského institutu i prestižní DVTV s Martinem Veselovským. Bylo nám ctí a potěšením.

25. 1. 2020  Česká televize v jubilejním 700. díle pořadu „Z metropole“ odvysílala reportáž z VÚV TGM o drogách v městských odpadních vodách. Opravdu velice zajímavé téma a budoucnost diagnostiky zdraví městské populace. V zápětí odvysílala reportáž o drogách i PRAHA TV.

24. 1. 2020  V únorovém čísle radničního časopisu Tučňák vyjde můj příspěvek k proběhnuvšímu participativnímu setkání s občany k revitalizaci vnitrobloku Halasova a polemika k pořádání městských ohňostrojů nejen v Praze 4.

11. 1. 2020  Česká televize v pořadu „Z metropole“ odvysílala reportáž o technologii získávání pitné vody ze vzduchu (3:28 min), kterou MČ Praha 4 pilotně testovala na pražské Pankráci.

4. 12. 2019  Česká televize v pořadu „Z metropole“ odvysílala reportáž z pietní akce MČ Praha 4 u příležitosti pořízení hrobky pro ostatky občanů Prahy 4, o které jsem již informoval v listopadu.

31. 12. 2019  Na platformě Vimeo si můžete prohlédnout čerstvě sestříhaný teaser trailer z naší letošní dovolené. Film bych rád promítl pro pozvané snad již v únoru, jako obvykle v Legerce.

30. 12. 2019  V lednovém čísle radničního časopisu Tučňák vyjde můj příspěvek k chystané revitalizaci Kunratického potoka v Braníku a Krči. Měla by začít již v následujícím roce.

15. 12. 2019  Vítek oslavil 2. narozeniny. Mámě i tátovi dělá velkou radost.

10. 12. 2019  Na Nuselské radnici se v souladu s principy místní Agendy 21 uskutečnilo participativní setkání s veřejností k ideovému záměru revitalizace vnitrobloku „Halasova“. Občané dali celkem jasně najevo, jak by měla budoucí podoba vnitrobloku vypadat.

4. 12. 2019  V časopise ABC, legendárním abíčku, vyšel populárně-naučný článek „Modelové řeky“ o možnostech a přednostech fyzikálního modelování v hydraulické hale Vodohospodářského institutu v Podbabě.

4. 12. 2019  V prosincovém čísle radničního časopisu Tučňák vyšel můj příspěvek, ve kterém se věnuji 3 tématům spadajících do mé kompetence radního pro životní prostředí.

2. 12. 2019  Česká televize natočila pro pořad „Z metropole“ 2 reportáže o historii a současnosti Vodohospodářského institutu T. G. Masaryka v Podbabě. Jsem moc rád, že mohu být alespoň malou součástí jeho přebohaté historie.

29. 11. 2019  Právě v těchto chvílích probíhá jedna z částí hydrologické studie, pomocí které chceme najít pro vysychající biotop Lhotka stabilní zdroj přírodní vody. Konkrétně jde o kamerovou sondáž železem zakolmatovaných vrtů a navržení jejich vyčištění.

22. 11. 2019  Jako host jsem se zúčastnil „Fóra udržitelného rozvoje 2019“ v Akademii veřejného investování, pořádaného ve spolupráci s MMR a MŽP. Bylo mi ctí vyslechnout si přednášku prof. Jeffreyho Sachse, a byť ne se vším, co řekl, se plně ztotožňuji, jeho poselství k měnícímu se klimatu je zřejmé (49. minuta).

14. 11. 2019  MČ Praha 4 má ode dneška důstojné pietní místo, kde mohou být pochovány ostatky občanů zpopelněných na náklady MČ do doby, než si je vyzvednou pozůstalí. Najdete jej v jihozápadním rohu Krčského hřbitova. Více se dozvíte v pořadu České televize „Z metropole“.

7. 11. 2019  Na Nuselské radnici se konal seminář pro veřejnost v rámci projektu „Počítáme s vodou“, pořádáný Ekocentrem Koniklec. Jako zástupce MČ Praha 4 jsem mohl pohovořit o příkladech hospodaření s vodou na našem území a vyslechnout si názory kolegů, odborníků a veřejnosti. Bylo to obohacující.

1. 11. 2019  V listopadovém čísle radničního časopisu Tučňák vyšel můj příspěvěk ke třem věcem, jejichž realizace je z pohledu radního pro životní prostředí na dobré cestě.

29. 10. 2019  Spolu se zástupci radnice jsem vyjádřil úctu k odvaze při založení samostatného Československa před 101 lety na pietním aktu na Náměstí generála Kutlvašra v pražských Nuslích.

24. 10. 2019  Ve spolupráci MČ Praha 4, studentů katedry zahradní a krajinné architektury ČZU a spolku Bieno byly obyvatelům vnitrobloku „Halasova“ představeny vizualizace možné podoby revitalizace jejich vnitrobloku. Teď je na občanech, aby si z 10 návrhů vybrali ten pravý a za nějaký měsíc se doufám potkáme u participativního setkání na radnici.

22. 10. 2019  MČ Praha 4 slavila Den stromů. Spolu s asi stovkou dětí z mateřských a základních škol jsme ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy a zahradnickou firmou Rossy zasadili dva královské červené javory a něco se dozvěděli o stromech, dřevu a lese. Byla to povedená akce.

16. 10. 2019  V říjnovém čísle časopisu VTEI jsem se ohlédl za oslavami 100. výročí založení Vodohospodářského institutu v Podbabě, stejně jako za povedeným mikrokoncertem orchestru BERG. Byly to petré a důstojné oslavy, věřím, že můžeme na mnohé v dobrém vzpomínat.

7. 10. 2019  MČ Praha 4 smluvně zajistila sběrné nádoby na tuky a olej. Jako vodohospodář tuto službu občanům velmi kvituji. V reportáži se dozvíte, jaké problémy vylévání tuků do výlevky může způsobit. Umístění jednotlivých nádob pro pilotní provoz je k dispozici na webu MČ P4.

20. 9. 2019  U rybníka Labuť se uskutečilo další setkání Za zvířátky do Krčského lesa, která pravidelně pořádají Lesy hl. m. Prahy ve spolupráci s MČ Praha 4 pro mateřské a základní školy i širší veřejnost. Děti se tak mohly z blízka seznámit se životem zvířat v městském prostředí a podrobily průvodce mnoha zapeklitým otázkám.

18. 9. 2019  Za slunečného počasí se uskutečnil již 3. ročník Lhoteckého běhu, pořádaný farností u kostela Pany Marie Královny míru ve spolupráci s FC Tempo. Akci jsem v zastoupení paní starostky osobně navštívil a obdivoval nejen ty, kteří se v běhu na 7 km dostali pod 30 minut, ale i spousty dětí, které se závodu na kratší tratě zúčatnily.

7. 9. 2019  Právě jsme se s Lenkou zúčastnili svatby našich kamarádů Zuzky a Luďka. Měl jsem tu čest být jedním ze dvou fotografů (byť neoficiálním), tak snad se výsledek bude novomanželům líbit a my přejeme dlouhá a šťástná léta spolu!

2. 9. 2019  V Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky proběhla za účasti ministra životního prostředí vernisáž putovní výstavy ke 100 letům od založení Vodohospodářského institutu v Praze v Podbabě. Jako autora výstavy mě velmi těší, že se kromě sněmovny zastaví i na našich předních 12 veřejných univerzitách.

29. 8. 2019  Shodou okolností v těchto dnech vycházejí dva příspěvky, v nichž se věnuji složitosti problematiky sečí travních porostů v naší městské části. Jeden si můžete přečíst v zářijovém čísle časopisu Tučňák, druhý formou rozhovoru na webu Pražského patriota.

29. 8. 2019  O další, z pohledu geografa zajímavé evropské destinace byla doplněna sekce Cestování. Třeba v nich naleznete tipy na výlet. Jednotlivými snímky jsem se snažil vyjádřit spíše než reálie atmosféru a pocity z navštívených míst.

13. 8. 2019  Koupaliště Lhotka má problém se zásobováním přírodní vodou a v tuto chvíli musí být doupouštěno z vodovodu, což není ani etické, ani ekonomické. O situaci víme a řešíme ji, o koupání v čisté vodě lidé nepřijdou.

13. 8. 2019  V minulých dnech jsem se s manželkou zúčastnil zahajovací session mezinárodního festivalu řemeslných piv „London Craft Beer Festival“. Ochutnávka to byla naprosto vynikající a povedenou akci mohu všem milovníkům pivních speciálů vřele doporučit. Více ve fotogalerii.

5. 8. 2019  Orchestr BERG vystoupil v monumentální hale Vodohospodářského instutu T. G. Masaryka v rámci projektu „Hudba k siréně“, který ve spolupráci s Českým rozhlasem v přímém přenosu přináší hudební podkres do pravidelného testu varovných sirén. Šlo o velmi nevšední zážitek.

5. 8. 2019  V souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví do konce prázdnin vyměníme písek v 66 dětských hřištích ve správě MČ Praha 4. Děti však spíše než hygienické hledisko ocení zlepšení jeho estetických a herních kvalit. Braničtí už si změny všimli.

2. 8. 2019  Na webu časopisu Týden bylo zveřejněno video k aktuálnímu, velmi zajímavému projektu, který právě ve Vodohospodářském institutu T. G. Masaryka řešíme. Jde o stanovení drog a jejich metabolitů v městských odpadních vodách, podle kterého můžeme studovat chování obyvatel a cíleně se třeba podílet na prevenci. Těšme se na slibnou budoucnost.

26. 7. 2019  Naše nové biotopové koupaliště Lhotka má problémy se zásobováním vodou. Jako hydrolog-vodohospodář považuji za správné na současnou neuspokojivou situaci poukázat a jako radní pro životní prostředí je mojí povinností najít dlouhodobé a racionální řešení. Věci se již daly do pohybu.

24. 7. 2019  Městská část Praha 4 usiluje o pilotní realizaci revitalizace vnitrobloku „Halasova“ spoluprací se studenty České zemědělské univerzity a místními občany. Ve spolupráci se spolkem Bieno studenti architektury představili 11 různých návrhů řešení. Těším se na spolupráci se všemi aktéry a participativní setkání s místními obyvateli k výsledné podobě vnitrobloku.

11. 7. 2019  Koncem června se uskutečnil druhý ročník Ekodne na Praze 4. Projekt, který zlepšuje prostředí škol a jejich okolí, do nějž se zapojili studenti, učitelé, dobrovolníci z MČ Praha 4 a dobrovolníci z firemního sektoru, jsem jako radní pro životní prostředí rád podpořil.

11. 7. 2019  Již po druhé se MŠ a ZŠ z Prahy 4 zapojily do projektu „Záhony pro školky“. Tuto aktivitu jsem za MČ Praha 4 milerád podpořil, děti se dobře bavily a já se těším na další povedený ročník.

30. 6. 2019  Městská část Praha 4 umožní ekologicky vytřídit oleje a tuky. S touto myšlenkou jsem se jako radní pro životní prostředí a zároveň hydrolog-vodohospodář od počátku ztotožnil. Uvidíme, zda se pilotní provoz na 5 vytipovaných stanovištích tříděného odpadu osvědčí.

24. 6. 2019  V prázdninovém čísle radničního časopisu Tučňák vyjde můj příspěvek k tématu správy životního prostředí v naší městské části, kdy prioritou musí být zajištění čistoty veřejných prostranství a až poté lze vymýšlet a realizovat další, byť bohulibé nápady.

20. 6. 2019  Rada MČ Praha 4 včera schválila dotační program na podporu akumulace a využití srážkových vod, kterým jsem zrevidoval původní návrh předchozího radního vysoutěžené (typizované) nádoby darovat. Věřím, že takto si občané budou moci narozdíl od původního návrhu vybrat takovou retenční nádrž, která jim rozměrově, vzhledově i materiálově bude nejlépe vyhovovat a využijí ji k zamýšlenému účelu.

30. 5. 2019  K oslavám 100. výročí od založení Vodohospodářského institutu jsem pro zaměstnance zorganizoval plavbu historickým parníkem Vltava z Podbaby pod Karlův most a zpátky. Bylo nádherné počasí, čepované pivo, skvělá uvolněná nálada. A bylo vidět, že si to více než stovka lidí náramně užila. Více ve fotogalerii.

19. 5. 2019  Chcete být slyšet? Potřebujete se poradit? Tíží Vás něco v naší městské části nebo naopak máte nápad pro její rozvoj, který si nechcete nechat jen pro sebe? Sjednejte si se mnou schůzku nebo za mnou přijďte na radnici. Těším se na Vás.

13. 5. 2019  Srdečně Vás zvu na putovní výstavu při příležitosti 100. výročí od založení Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Výstava, kterou jsem autorsky zaštítil a která se kromě 12 veřejných univerzit zastaví i v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, nabízí historický exkurz i průřez současným výzkumem a širokým záběrem vědeckého působení naší instituce v oblasti vody a vodního hospodářství.

11. 5. 2019  Ve 2. květnovém týdnu jsem se zúčastnil několika velmi důstojných pietních akcí, kde jsme společně se zástupci radnice, Armády ČR a České obce sokolské vyjádřili úctu hrdinům a obětem pražského povstání a konce 2. světové války.

24. 4. 2019  Rozhodnutím Zastupitelstva MČ Praha 4 jsem byl zvolen uvolněným radním pro životní prostředí a místní Agendu 21. Této volby si velmi vážím a v souladu s představenými Vizemi pro Prahu 4 (vizte záložku vpravo nahoře) se vynasnažím udělat maximum možného ve prospěch občanů a environmentálního rozvoje Prahy 4.

22. 3. 2019  Při příležitosti Světového dne vody jsem byl pozván do Studia 6 České televize pohovořit o průběhu letošní zimy a jejího vlivu na zmírnění dlouhodobého sucha.

25. 2. 2019  V březnovém čísle radničního časopisu Tučňák vyjde můj příspěvek k tématu umělých biotopů, které bych rád dále rozvíjel, podporoval a bude-li vůle, tak i na území naší městské části zrealizoval.

17. 1. 2019  Rozhodnutím Rady MČ jsem byl jmenován členem redakční rady časopisu Tučňák, který pravidelně dostávají všichni občané naší městské části do svých schránek. Věřím, že se mi s kolegy podaří dát našemu časopisu novou, čtenářsky přívětivější tvář.

20. 12. 2018  Rozhodnutím Rady MČ Praha 4 jsem byl jmenován členem komise rady pro životní prostředí a členem rady pro místní Agendu 21. Těším se na spolupráci s Vámi, přijďte na jednání.

5. 11. 2018  Městský soud v Praze vyhověl stížnosti naší oblastní organizace na výsledek voleb podaný mým jménem na přezkum volebního výsledku. Rozhodnutím jsme pro naše hnutí získali 8. mandát a výrazně tak posílili náš zastupitelský klub.

8. 10. 2018  Ve volbách 2018 do zastupitelstev obcí jsem obhájil svůj mandát za hnutí ANO na další čtyřleté období jako zastupitel MČ Praha 4. Velmi mě těší druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů, čehož si velmi vážím a svým voličům za ně děkuji.