Cestování

Již od mých raných let, kdy jsem hodiny strávil nad atlasy světa a cestopisy, jsem měl předurčeno stát se geografem se zájmem o cestování a poznávání nových krajin a kultur. Ať už pracovně či soukromě jsem měl to štěstí navštívit krajinově úžasné země jako Chile nebo Kyrgyzstán a poznat štědrost, pohostinnost a ochotu místních lidí v zemích jako Jižní Korea nebo Seychely. Cesty si vždycky s manželkou plánujeme sami, jako geograf bych ani nemohl jinak. Kromě nižších nákladů to s sebou přináší i jistý prvek dobrodružství a překvapení, které jsou kořením každé cesty. Návštěvu takových zemí, i kdyby to mělo být jednou za život, mohu jen vřele doporučit.

 1. Cestování
 2. Kyrgyzstán
 3. Seychely
 4. Madeira
 5. Chile, Argentina
 6. Jižní Korea, Čína

Kyrgyzstán

Země hor, koní, pastvin, jurt, melounů, koňaku, tučného jídla a dobrosrdečných lidí, země zelené (léto) a žluté (podzim). Takové Švýcarsko střední Asie, ale s jinou mentalitou lidí, s odlišným, vstřícnějším vztahem k Čechoslovákům. Ideální pro ty, kdo májí rádi hory a chtějí se vyhnout v létě přeplněným Alpám. I když jedno moře, jak mu tady místní familiárně říkají, tu přeci jen mají. Je jím Issyk-Kul, druhé nejhlubší jezero na zemi, s mírně slanou a neuvěřitelně čistou vodou, obklopené zasněženými pětitisícovými horami. Řekl bych že ze SSSR si Kyrgyzové vzali to dobré. Těším se na další návštěvu.

 1. Cestování
 2. Kyrgyzstán
 3. Seychely
 4. Madeira
 5. Chile, Argentina
 6. Jižní Korea, Čína

Madeira

Ostrov květin a vůní, zurčící vody a zelené, kam se podíváte. Ostrov lahodného ovoce a sladkého vína, ostrov větru, chladného moře a třtinového rumu, který vás zahřeje. Ostrov, kde se chodí skoro jen po rovině, zatímco vlevo i vpravo čnějí strmé svahy a zejí kolmé srázy. Ostrov slunce a mraků, ostrov vonících eukalyptů a kvetoucích mučenek – taková je Madeira, ostrov plný extrémů, který dosyta naplní všechny vaše smysly. A kdo miluje koloniální architekturu, bude tady jako v ráji.

 1. Cestování
 2. Kyrgyzstán
 3. Seychely
 4. Madeira
 5. Chile, Argentina
 6. Jižní Korea, Čína

Seychely

Bylo to poprvé, co jsem plaval v moři, které mělo stejnou teplotu jako vzduch a oboje mělo přes 30 stupňů Celsia. Seychely jsou z geografického hlediska jedním z mála souostroví s pevninskou geologickou vrstvou a právě žulové balvany na pobřeží dávají místním bílým plážím, provoněných květy stromu ylang-ylang , punc výjimečnosti. Co víc, jde o hornaté ostrovy pokryté hustou džunglí, tedy je kam utéci, pokud Vás už rovníkové slunce na plážích unaví. Že budou příroda a korálový podmořský život parádní, to jsem tak trochu očekával, překvapila mě však nehraná dobrosrdečnost a vstřícnost místních k turistům. Co mi ale doslova vyrazilo dech, byla čistota a opuštěnost pláží ostrovů La Digue a Praslin. Čistota jako ve Švýcarsku, na africké poměry tedy klobouk dolů a jedno z nejpříjemnějších překvapení mých cest.

 1. Cestování
 2. Kyrgyzstán
 3. Seychely
 4. Madeira
 5. Chile, Argentina
 6. Jižní Korea, Čína

Chile, Argentina

Jako malý jsem se asi jako každý chtěl podívat na Nový Zéland. Až do chvíle, co jsem v TV viděl dokument National Geographic z chilsko-argentinské Patagonie. Ta zádumčivá a zároveň monumentální krajina mi naprosto učarovala. Krajině tu dominují bílá, modrá a zelená, vzduch je tu nejsvěžejší na světě – vítr je tady skutečně vládcem. Nebýt jeho, posvátné ticho by tu a tam přerušilo jen legrační hýkání divokých lam guanako a klábosení mořských racků. Pokud budete mít štěstí na počasí – na jednom místě podle místních prý prší 370 dní v roce – to co uvidíte tady, neuvidíte nikde na světě. A k tomu neskutečně milí lidé, krásná španělština, výborné jídlo a chutné plody keře calafate. Je to sice strašně daleko, ale pokud byste měli jet někam jednou za život a preferujete divokou přírodu, našli jste svou zem.

 1. Cestování
 2. Kyrgyzstán
 3. Seychely
 4. Madeira
 5. Chile, Argentina
 6. Jižní Korea, Čína

Jižní Korea, Čína

Po návštěvě jižní Koreje se mi vybavují přívlastky jako – čistý, slušný, laskavý, puntičkářský, přesný, fungující, uspěchaný, digitální a věřící. Ne, kvůli krajině se do Koreje opravdu nejezdí – mají tu sice 6 ročních období, ale tamní příroda je až na úplný jih země dosti podobná té naší. Jejich středozemí jsou takové Krkonoše, byť pokryté hlavně listnatými lesy s typickými pestrobarevnými javory – tedy když už kvůli krajině, tak na podzim. Do Koreje se však jezdí za zcela jinou mentalitou lidí, kteří jsou sice mnohdy ve spěchu, ale i tehdy jsou k sobě ohleduplní a k turistům velmi milí a nápomocní. Čiší z nich taková pozitivní energie, že většina Evropy by se k nim měla jít učit. Třeba by se nám pak žilo o něco radostněji, pokud mi rozumíte. A Čína? To je megalomanie na druhou, ale už jen proto stojí za to ji navštívit.

 1. Cestování
 2. Kyrgyzstán
 3. Seychely
 4. Madeira
 5. Chile, Argentina
 6. Jižní Korea, Čína